Zapraszamy do Puszczy Białowieskiej!

fot. Adam Wajrak

Zapraszamy Was na Podlasie! Poczujcie magię krajobrazów kulturowych tego regionu, przekonajcie się sami, dlaczego te tereny nazywane są zielonymi płucami środkowo-wschodniej Europy, przeżyjcie własną przygodę z ostatnim europejskim lasem o naturalnym charakterze – Puszczą Białowieską!

Jeszcze w XVI w. Puszcza była częścią ogromnych połaci leśnych, które sięgały od terytorium dzisiejszej Litwy na północy po dzisiejszą zachodnią Ukrainę na południu. Dziś jest dużo mniejsza, okrojona przez cywilizację, ale właśnie dlatego musimy strzec jej jak bezcennego skarbu, dlatego jako jedyny w naszym kraju obiekt przyrodniczy została wpisana na listę Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podlasie to pogranicze. Granice państw zmieniały się w burzach historii, ale zawsze przebiegały przez te tereny, mieszając narody, języki i wyznania. Mieszkali tu Polacy, Białorusini, Rusini, Rosjanie, Litwini, Żydzi i Tatarzy. Prawosławni, starowiercy, katolicy, muzułmanie, wyznawcy judaizmu. Różnorodności kulturowa pozostawiła ślad w miejscowym języku i kulturze. Różne regiony Podlasia mówią różnymi językami, zrozumiałymi w pełni tylko dla mieszkańców – w naszej, czyli północnej części Puszczy, jest to język bardzo bliski białoruskiego.

Można tu zwiedzać kościoły, cerkwie i meczety, czasem synagogi – większość tych ostatnich została niestety zniszczona. Zachowały się tu jeszcze stare rzemiosła, jak choćby tkactwo, zduństwo, garncarstwo czy wikliniarstwo. Dziś umiejętności swoich dziadków coraz chętniej uczą się młodzi ludzie. Równie ciekawa jest kuchnia tych okolic – możemy spróbować regionalnych dań, w których poczujemy smaki tutejsze i pochodzące z orientalnych krain.
Mieszkańcy tych terenów od zawsze byli związani z Prastarym Lasem. Puszcza Białowieska stanowiła ich spiżarnię, dostarczała materiału do budowy domów, a w czasie najazdów obcych wojsk dawała schronienie. Jednak intensywna gospodarka leśna pojawiła się tu mniej niż sto lat temu i na szczęście nie dotknęła całej Puszczy. Możemy więc oglądać las godny miana puszczy, bo kształtowały go głównie siły natury. Dziś obszar wpisany na listę UNESCO zajmuje 141 885 ha i leży na terenie dwóch krajów – Polski i Białorusi.

Wizyta w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, do którego wstęp jest możliwy tylko z przewodnikiem, pomoże Wam zrozumieć specyfikę Puszczy i przygotuje na samodzielne wyprawy. W stanie naturalnym żyją tu m.in. żubry, wilki, rysie, jelenie, łosie, sarny, dziki – można je spotkać przypadkiem na spacerze, lub wybrać się na ich tropienie z doświadczonym przewodnikiem. Puszcza uszczęśliwi również miłośników ptaków, gadów i płazów.

A dzięki martwemu drewnu, bez którego Puszcza nie byłaby Puszczą, możecie podziwiać cały niezwykły świat grzybów, mchów, porostów i śluzowców, „owadów tak dziwnych i niespotykanych, jak bogatek wspaniały, zgniotki czy rozmiazg kolweński. Umierające drzewa, które gniją dziesiątki lat są tym samym dla Puszczy, czym obumarłe koralowce dla rafy koralowej. To one stanowią o tym, że Puszcza Białowieska jest jedyną prawdziwą i niestety ostatnią puszczą, podczas gdy z innych puszcz została nam już tylko nazwa.” (Adam Wajrak)

fot. Paweł Świątkiewicz
Niesamowite uczucie bycia częścią przyrody, zanurzenia się w niej, poczucia jej zapachu i pierwotnej siły może stać się Waszym udziałem. Dzieci odkryją czar zbierania bukietów na łąkach, tropienia śladów zwierząt, zasypiania przy ognisku i przeżyją swoje własne tajemne przygody. Poczucie szczęścia płynące ze świadomego bycia razem, z wpatrywania się w ogień lub w gwiazdy, z wsłuchania się w otaczający nas świat zabierzecie ze sobą do domu. Zapraszamy!